biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1009228

 

 

Ogłoszenia    Rada Gminy    Przetargi    Obwieszczenia          

Aktualności


Znajdź...

 

Dożynki Gminne 2006
W tym roku uroczystości dożynkowe w Gminie Lubań odbyły się dnia 3 września w Radostowie.
Organizatorami "Dożynek Gminnych" byli : Wójt Gminy Lubań, Rady Sołeckie Sołectwa - Radostów Średni i Dolny, Radostów Górny oraz Uniegoszcz.
Wszyscy uczestnicy tegorocznych dożynek zebrali się na boisku sportowym, gdzie w samo południe , Mszą świętą dziękczynną celebrowaną przez Ks. Dziekana Mieczysława Jackowiaka, rozpoczęły się tradycyjne obrzędy "Święta chleba". Homilie podczas Mszy świętej wygłosił, zaproszony na tą uroczystość, Ks. Kazimierz Gembarowski, proboszcz z Pisarzowic. W trakcie Mszy świętej nastąpił najważniejszy moment w całej tradycji obrzędu dożynkowego, czyli przekazanie chleba z tegorocznych zbiorów, którego dokonali Starostowie dożynek - Pani Krystyna Kunecka i Pan Andrzej Wolarz .
Podczas mszy akompaniowała orkiestra z Miasta Olszyna pod przewodnictwem Pana Andrzeja Drozdowicza.
Po Mszy świętej głos zabrał Pan Wójt Mirosław Herdzik. W swoim przemówieniu nawiązał on do tradycji polskiej wsi i ciężkiej, a jakże pożytecznej pracy rolnika. Podziękował również wszystkim przybyłym, a także tym, którzy pomogli w przygotowaniu tegorocznych uroczystości. Z przemówieniem wystąpił również Starosta Powiatu Lubańskiego Pan Lucjan Żołabowski.
Aby tradycji zadość się stało, Wójt Gminy Lubań podzielił chleb między wszystkich przybyłych reprezentantów z poszczególnych sołectw. Dzielenie chleba dożynkowego ma symbolizować dostatek i zapewniać, że do następnych żniw dla nikogo go nie zabraknie.
Nie lada atrakcją podczas tegorocznych dożynek był konkurs wieńców. W tym roku przystąpiło do niego 9 delegacji z wieńcami. Komisja konkursowa w składzie : Lucjan Żołabowski - przewodnicząc oraz członkowie : Konrad Rowiński i Leszek Leśko miała nie łatwe zadanie i po długich obradach ustalono werdykt, zgodnie z którym, postanowiono przyznać I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 złotych wieńcowi przygotowanemu przez sołectwo Jałowiec. Drugie miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 złotych wieńcowi przygotowanemu przez sołectwo Pisarzowice. Wszystkie wieńce przygotowane przez pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 100 złotych.

Galeria zdjęć
05 09 2006


 AKTUALNOŚCI

Schronisko dla zwierząt

OGŁOSZENIA

IX Tydzień Sportu dla Wszystkich

RADA GMINY

Odbyła się XXIV Sesja Rady Gminy Lubań

GOKiS

Nauka gry na gitarze