Wizyta w partnerskiej Gminie Jonsdorf/Niemcy
Ochotnicza Straż Pożarna z Kurortu Jonsdorf, Zarząd Kolejki Wąskotorowej w Zittau oraz władze Gminy Jonsdorf zaprosiły Ochotniczą Straż Pożarną z Mściszowa z władzami Gminy Lubań do udziału w imprezie pod nazwa Historik Mobil promującą Żytawską Kolejkę Wąskotorową.
W sobotę 11 sierpnia 2007r druhowie z OSP Mściszów z Wójtem Mirosławem Herdzikiem i jego zastępcą Zbigniewem Zjawin udali się do miejscowości Jonsdorf. Na miejscu wzięli udział w wystawie historycznych pojazdów mechanicznych produkowanych w przeszłości w okolicach Zittau. Wiodącym tematem ekspozycji był pokaz samochodów i techniki strażackiej z lat ubiegłych i tej nowoczesnej. Bardzo wysoko oceniono stan techniczny samochodu bojowego IFA W50 naszych ochotników z Mściszowa, który jeszcze przed rokiem był na wyposażeniu jednostki w Jonsdorfie. Następnie w towarzystwie niemieckich kolegów zwiedzili dworzec kolejki w Jonsdorfie, zabytkowe wagony i lokomotywy parowe. Nieliczni mieli okazje przejechać się oryginalnym parowozem. Kolejną atrakcją była podróż wąskotorówką z przesiadką w Bertsdorf do Oybin w Górach Żytawskich. Po zwiedzeniu miejscowości udali się przez góry w drogę powrotną do Jonsdorfu. Ostatnim punktem programu wizyty były odwiedziny w prywatnym domu-muzeum u Pana Joachima Augustina. Jest on zawodowo czynnym strażakiem, pasjonatem pożarnictwa.
We własnym domu zgromadził hełmy, mundury oraz wiele innych przedmiotów związanych z pożarnictwem. Pełni wrażeń i wdzięczni za zaproszenie niemieckim przyjaciołom, późnym wieczorem wrócili w komplecie do domu z nadzieją na rychłe kolejne spotkanie, tym razem na terenie Gminy Lubań.

Zdjęcia z wizyty
28 08 2007