Ministranci, lektorzy i księża rywalizowali przy stołach tenisowych.
W lutym 2007 ministranci i lektorzy po raz pierwszy stanęli do rywalizacji przy stołach tenisowych, grając o Puchar Biskupa Legnickiego. Wówczas zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem i okazywany entuzjazmem zawodników zmobilizował organizatorów do przygotowania II Mistrzostw ministrantów, lektorów i księży Diecezji Legnickiej. Miały one miejsce 23 lutego w Lubaniu. Przy dziewięciu stołach stanęło do rywalizacji prawie 200 uczestników podzielonych na trzy kategorie wiekowe (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna) z ok. 40 parafii.
Zanim zainaugurowano turniej, zawodnicy zebrali się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba w Lubaniu. O godz. 9:00 ksiądz dziekan Mieczysław Jackowiak, jako gospodarz i zarazem delegat Biskupa Legnickiego, przewodniczył uroczystej Mszy św. koncelebrowanej. Po wspólnej modlitwie wszyscy przeszli na salę sportową pobliskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza. Tam o godz. 10:30 ks. Marek Kurzawa, jako współorganizator zawodów, wraz z panem Mirosławem Herdzikiem, Wójtem Gminy Lubań, który również patronował turniejowi, dokonali uroczystego otwarcia II Mistrzostw. Odbyło się to w obecności pana Starosty i Wicestarosty Lubańskiego i liczne zgromadzonych księży, z ks. dziekanem Mieczysławem Jackowiakiem na czele. Po uroczystości otwarcia rozpoczęła się rywalizacja. Przez siedem godzin rozegrano wielką liczbę meczów. Twarda rywalizacja oprócz radości, przynosiła również łzy. Nie każdy umiał się pogodzić z np. jednopunktową porażką. Zastosowany przez sędziów tzw. system rosyjski pozwoliła to, by każdy zawodnik przynajmniej dwa razy rywalizował przy stole tenisowym.
O godz. 18:10 ks. Marek Kurzawa wraz z panem Wójtem Mirosławem Herdzikiem rozpoczęli wręczenie pucharów i nagród dla poszczególnych kategorii. Kolejność przestawia się w następujący sposób:

Szkoła podstawowa:
1. Kamil Szuliński - Radostów Średni
2. Krzysztof Kusiakiewicz – Rząsiny
3. Radostaw Nienbieszczański – Rząsiny
4. Paweł Wilga – Pieńsk

Szkoła gimnazjalna:
1. Mariusz Łazarowicz – Radostów Średni
2. Mateusz Politcht – Szklarska Poręba, parafia Bożego Ciała
3. Łukasz Adamczuk – Siekierczyn
4. Grzegorz Łazarowicz – Radostów Średni

Szkoła ponadgimnazjalna:
1. Adam Kuć – Trzebień
2. Dawid Falkiewicz – Gierałtów
3. Łukasz Zimroz – Radostów Średni
4. Marek Hardel – Jelenia Góra, parafia św. Erazma i Pankracego

Księża:
1. Ks. Janusz Kozyra – Legnica , parafia św. Jacka
2. Ks. Marek Kurzawa – Lubań, parafia Narodzenia NMP
3. Ks. Remigiusz Tobera – Bolesławiec, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
4. Ks. Wiesław Florczuk, Miszkowice

Organizatorzy, czyli Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej i KS „Święci” Radostów, wyrażają ogromną wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Mistrzostw. Szczególne słowa wdzięczności należą się Biskupowi Legnickiemu Stefanowi Cichemu i Wójtowi Gminy Lubań za objęcie patronatem zawodów oraz sponsorem, czyli Gminie Lubań, SKOK Południowo-Zachodniej, „Gościowi Niedzielnemu”, Wydziałowi Duszpasterskiemu Legnickiej Kurii Biskupiej i wielu innym, którzy uczestniczyli bardzo dużo, by sprawić radość wszystkim uczestnikom. W lutym 2009 planowane są III Mistrzostwa ministrantów, lektorów i księży Diecezji Legnickiej w tenisa stołowego. Już dziś zapraszamy.
Ks. Bogusław Wolański

27 02 2008