Kreator i Twórca Kultury Powiatu Lubańskiego
Dzień Kultury Powiatu Lubańskiego obchodziliśmy w sobotę – 4 lipca br. Główne uroczystości odbywały się w rynku Miasta Lubania. Gminę Lubań reprezentowały dwa Zespoły Folklorystyczne „CISOWIANKI” z Henrykowa Lubańskiego i „MARYSIEŃKI” z Radostowa oraz rzeźbiarz – Pan Sławomir Kieryluk z Henrykowa Lubańskiego. I w tej edycji święta kultury reprezentanci gminni nie zawiedli. Jako jedyna gmina z powiatu mieliśmy tak piękne stoiska wystawiennicze.
Rzeźby Pana Kieryluka wzbudzały wielkie zainteresowanie wśród uczestników imprezy. Niemalże każda osoba przechodząca koło zaprezentowanych na stoisku rzeźb zatrzymywała się na dłuższą chwilę w celu dokładnego obejrzenia wszystkich dzieł sztuki. Z zainteresowaniem wszyscy wysłuchiwali komentarza oraz podstawowych informacji na temat rzeźb bezpośrednio od artysty Pana Sławomira Kieryluka. Niestety większość osób nie znało dotychczas dzieł rzeźbiarza z Henrykowa Lubańskiego, a nawet nie wiedziało o jego istnieniu. Rzeźbiarza, który ma swoje wystawy i wernisaże poza granicami kraju. Stąd też jesteśmy dumni, iż podczas takich dni jak Święto Kultury Powiatu Lubańskiego możemy odkrywać „perełki naszego regionu”. Po raz kolejny sprawdza się przysłowie „Cudze chwalicie, a swego nie znacie”.
Nasze zespoły folklorystyczne zaprezentowały się w dwóch dziedzinach: przygotowaniu potraw tradycyjnych oraz występu na scenie. Członkinie zespołów przygotowały regionalne potrawy oraz nalewki, które można było kosztować podczas uroczystości. Można było spróbować wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym, pieczeni z karczku, pierogów tradycyjnych i pieczonych oraz wiele innych potraw. Przez cały czas trwania imprezy ludzie nie odchodzili od stoisk.
W między czasie na scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne, takie jak Łużyczanki, Smolniczanki. Gminę Lubań, jako pierwsze zaprezentowały „MARYSIEŃKI”. Panie, w sześciu osobowym składzie, wystąpiły a cappella. Następnie na podbój sceny ruszyły „CISOWIANKI”. Jako pierwszy utwór zaśpiewały pieśń, która przyniosła im zwycięstwo w Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
Kulminacyjnym punktem dnia kultury było ogłoszenie wyników i wręczenie nagrody dla Kreatora i Twórcy Kultury Powiatu Lubańskiego. Statuetkę „Bazaltowego krabata” odebrał zespół z Zaręby – Grupa od Anioła Stróża. Wyróżnienie otrzymał zespół folklorystyczny „MARYSIEŃKI”. Do gratulacji i życzeń składanych przez Starostę Lubańskiego dołączyli się Wójt Gminy Lubań – Mirosław Herdzik oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu – Justyna Antoszewska. Jest nam tym bardziej miło, ponieważ w zeszłym roku laureatem został zespół z Henrykowa Lubańskiego.
Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować naszym lokalnym artystom za trud włożony w przygotowanie stoisk i zaprezentowanie, w tak przepiękny sposób, gminy Lubań.

06 07 2009

Schronisko dla zwierząt