biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1102648

 

 

Ogłoszenia    Rada Gminy    Przetargi    Obwieszczenia          

Aktualności


Znajdź...

 

Kreator i Twórca Kultury Powiatu Lubańskiego
Dzień Kultury Powiatu Lubańskiego obchodziliśmy w sobotę – 4 lipca br. Główne uroczystości odbywały się w rynku Miasta Lubania. Gminę Lubań reprezentowały dwa Zespoły Folklorystyczne „CISOWIANKI” z Henrykowa Lubańskiego i „MARYSIEŃKI” z Radostowa oraz rzeźbiarz – Pan Sławomir Kieryluk z Henrykowa Lubańskiego. I w tej edycji święta kultury reprezentanci gminni nie zawiedli. Jako jedyna gmina z powiatu mieliśmy tak piękne stoiska wystawiennicze.
Rzeźby Pana Kieryluka wzbudzały wielkie zainteresowanie wśród uczestników imprezy. Niemalże każda osoba przechodząca koło zaprezentowanych na stoisku rzeźb zatrzymywała się na dłuższą chwilę w celu dokładnego obejrzenia wszystkich dzieł sztuki. Z zainteresowaniem wszyscy wysłuchiwali komentarza oraz podstawowych informacji na temat rzeźb bezpośrednio od artysty Pana Sławomira Kieryluka. Niestety większość osób nie znało dotychczas dzieł rzeźbiarza z Henrykowa Lubańskiego, a nawet nie wiedziało o jego istnieniu. Rzeźbiarza, który ma swoje wystawy i wernisaże poza granicami kraju. Stąd też jesteśmy dumni, iż podczas takich dni jak Święto Kultury Powiatu Lubańskiego możemy odkrywać „perełki naszego regionu”. Po raz kolejny sprawdza się przysłowie „Cudze chwalicie, a swego nie znacie”.
Nasze zespoły folklorystyczne zaprezentowały się w dwóch dziedzinach: przygotowaniu potraw tradycyjnych oraz występu na scenie. Członkinie zespołów przygotowały regionalne potrawy oraz nalewki, które można było kosztować podczas uroczystości. Można było spróbować wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym, pieczeni z karczku, pierogów tradycyjnych i pieczonych oraz wiele innych potraw. Przez cały czas trwania imprezy ludzie nie odchodzili od stoisk.
W między czasie na scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne, takie jak Łużyczanki, Smolniczanki. Gminę Lubań, jako pierwsze zaprezentowały „MARYSIEŃKI”. Panie, w sześciu osobowym składzie, wystąpiły a cappella. Następnie na podbój sceny ruszyły „CISOWIANKI”. Jako pierwszy utwór zaśpiewały pieśń, która przyniosła im zwycięstwo w Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
Kulminacyjnym punktem dnia kultury było ogłoszenie wyników i wręczenie nagrody dla Kreatora i Twórcy Kultury Powiatu Lubańskiego. Statuetkę „Bazaltowego krabata” odebrał zespół z Zaręby – Grupa od Anioła Stróża. Wyróżnienie otrzymał zespół folklorystyczny „MARYSIEŃKI”. Do gratulacji i życzeń składanych przez Starostę Lubańskiego dołączyli się Wójt Gminy Lubań – Mirosław Herdzik oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu – Justyna Antoszewska. Jest nam tym bardziej miło, ponieważ w zeszłym roku laureatem został zespół z Henrykowa Lubańskiego.
Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować naszym lokalnym artystom za trud włożony w przygotowanie stoisk i zaprezentowanie, w tak przepiękny sposób, gminy Lubań.

06 07 2009


 

AKTUALNOŚCI

Transparentna Gmina Rozwoju

OGŁOSZENIA

Rozliczenie podatku dochodowego emeryta lub rencisty za 2017 r.

RADA GMINY

Uchwalono budżet na 2018 rok

GOKiS

Nauka gry na gitarze