Najpiękniejsza Wieś Województwa Dolnośląskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Marszałkowskiego na przełomie miesiąca kwietnia i maja tego roku ogłosił konkurs na najpiękniejszą wieś województwa dolnośląskiego z podziałem na kategorie: najpiękniejsza wieś, najlepszy start w regionalnej odnowie wsi oraz najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi. Do konkursu z terenu gminy zgłosiły się dwie miejscowości Henryków oraz Radostów.
Pierwsza z nich zgłosiła się w kategorii najpiękniejsza wieś dolnośląska. Natomiast Radostów zgłosił się w kategorii najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi. Do konkursu zgłosił zrealizowany samodzielnie projekt pt. ”Jak rękawy zakasamy to świetlica blask odzyska”, na który sołectwo otrzymało dofinansowanie z Fundacji Wspomagania Wsi.
Zgodnie z harmonogramem wyjazdów komisja konkursowa przyjechała do gminy Lubań w dniu 8 lipca bieżącego roku. W pierwszej kolejności zwiedziła Henryków Lubański. Mieszkańcy wsi powitali Panie z komisji pod budynkiem byłej szkoły podstawowej. Przy śpiewie zespołu CISOWIANKI i CISOWIANECZKI Panie z Koła Gospodyń Wiejskich powitały chlebem z miodem. Następnie Pani Sołtys – Teresa Trefler zaprosiła przedstawicieli urzędu marszałkowskiego do Centrum Kształcenia na odległość gdzie za pomocą prezentacji multimedialnej opowiedziała historie Henrykowa Lubańskiego oraz zaprezentowała zabytki. Każda z organizacji pozarządowych funkcjonujących w Henrykowie zaprezentowała własny dorobek. Najwięcej emocji wzbudziła wizyta w siedzibie zespołów folklorystycznych. Oglądając ponad 25-letnia kronikę zespołu łzy wzruszenia cisnęły się do oczu. Kolejnym elementem wizyty było zwiedzanie kościoła oraz jego krużganków. W między czasie przedstawiciele mieszkańców opowiadali o swojej inicjatywie Ogólnopolskich Imienin Henryka, Henryki i Henrykowa Lubańskiego. Na pamiątkę dano Paniom z komisji zielone korale cisowe. Na zakończenie wizytacji nie można było pominąć cisa- najstarszego drzewa w Polsce.
Kolejnym przystankiem wizytacji był Radostów. Na placu pod świetlicą stał tłum mieszkańców wsi. Z niecierpliwością szanownych gości oczekiwali Sołtysi – Pan bernard Smusz i Józef Maciejko. Na powitanie komisji miejscowy zespół folklorystyczny „MARYSIEŃKI” odśpiewał pieśń. W drzwiach Pani Iwona Madziarz – Prezes Koła Miłośników Cisa z Panem Barnardem Smuszem – Sołtysem powitała gości bocianimi łapami oraz źródlaną miejscowa wodą. Następnie na świetlicy w rytm muzyki i pieśni miejscowej scholi oklaskami przywitali licznie zgromadzeni mieszkańcy z Wójtem Gminy Luban – Mirosławem Herdzikiem na czele Przedstawicielka miejscowości – Pani Aneta Usyk zaprezentowała wykorzystując prezentację multimedialną realizację projektu pt. „Jak rękawy zakasamy to świetlica blask odzyska”. Omówiła i pokazała całoroczny trud mieszkańców podczas realizacji projektu oraz jego trwałe efekty. Z uwagi, iż projekt polegał na remoncie kuchni oraz zakupie sprzętu AGD zaproszono Panie z komisji do kuchni w celu naocznego sprawdzenia ketów pracy mieszkańców. Po krótkiej prezentacji kuchni mieszkańcy Radostowa zaprosili komisje do stołu wiejskiego, który specjalnie na ten cel przygotowali. Można było się poczęstować swojskimi wyrobami, chlebem pieczonym ze smalcem oraz ogórkiem małosolnym. Prężne mieszkanki Radostowa przygotowały ciepły poczęstunek dla wszystkich uczestników spotkania w postaci młodych ziemniaków z kotletem schabowym z kością oraz surówka z młodej kapusty oraz świerzynkę. Ponadto przygotowano lemoniadę na bazie miejscowej wody źródlanej. W między czasie wiele radości przysporzył występ miejscowych dzieci. Nasze gwiazdy przygotowały taniec „zasiali górale ….”. Po wstępie najmłodszych zaśpiewały Panie z zespołu folklorystycznego. Kończąc swój występ pieśnią „Kwiaty Polskie” wręczyły Paniom z komisji bukiety z polnych kwiatów. Na pamiątkę wizytacji w Radostowie wręczono Paniom z komisji pierniki cisowe, bocianie łapy oraz źródlaną wodę.
Wyniki końcowe konkursu poznamy na początku miesiąca sierpnia. Wszyscy trzymamy kciuki za naszych reprezentantów.

20 07 2010

Schronisko dla zwierząt