Smak Europy
W ramach konkursu „Pożyteczne wakacje” organizowanym przez Fundację Wspomagana Wsi. Przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu zorganizowano dzieciom zajęcia wakacyjne. Dzieci spotykały się dwa razy w tygodniu w Świetlicy Wiejskiej. Podczas zająć miały okazje poznać zabytki krajów Europejskich, wykonywały prace plastyczne zawiązane z tematem zajęć, a także uczestniczyły w grach i zabawach integracyjnych.
Pierwszym krajem do jakiego zawitaliśmy była Grecja. Ważnym elementem spotkań była prezentacja multimedialna, dzięki której młodzi podróżnicy mogli się przenieść w Greckie klimaty, pooglądać najważniejsze zabytki, zachwyt dzieci wzbudził Akropl zwłaszcza zdjęcie jego ruin umieszczone obok rysunku przedstawiającego go wczasach dawnej świetności. Prezentacja była też narzędziem pomocniczym w pokazaniu tak ważnych atrybutów danego państwa jak flaga, godło, opis położenia. Oraz pokaz flory i fauny danego regionu. Kiedy na dużym ekranie pojawiały się zwierzęta wśród dzieci wywiązywała się żywa dyskusja podszyta oczekiwaniem na wycieczkę do ZOO, gdzie będą miały okazje staną oko w oko z przedstawicielem danego gatunku. W Grecji w naturalnym środowisku żyją kameleony, żółwie ,niedźwiedzie brunatne, rysie. Maili Odkrywcy uznali kameleona za cudnego zwierzaka- dziwaka i zgodnie orzekli, iż tak urocze stworzonko powinno być umieszczone w godle Greckim. Podstawą kuchni greckiej jest oliwa z oliwek. Większość dzieci znała smak sałatki greckiej, natomiast zaskoczyła ich informacja że w Grecji gołąbki owija się w liście winogrona, a zdjęcie potrawy z owoców morza sprawiło mnóstwo radości i komentarzy na temat śmiałka który by spróbował ową potrawę. Następnie przystąpiliśmy do wykonania dzieł iście greckich, czyli stworzenia mozaiki. Jest to sztuka wykonywania obrazów bądź projektów po przez osadzanie drobnych kamieni, kawałków szkła , lub terakoty. Ta forma dekoracji, często używana do zdobienia ścian lub podłóg. Mozaika może się znajdować na zewnątrz, jak również wewnątrz pomieszczenia. Dzieci natomiast do stworzenia swoich mozaikowych obrazków użyły kartek z bloku, farb i słomek do soku oraz plasteliny. Przygotowały słomkę do wykonania dzieła po przez zatkanie otworów plasteliną następnie maczały w farbie i stawiały słomkowe stempelki. Pracowicie i wytrwale kartki zapełniały się mozaikami z okrągłych odcisków jak z drobnych kamyczków. Na koniec spotkania pobawiliśmy się w gry i zabawy takie jak głuchy telefon, czy „niech wystanie ten co tak jak ja lubi… ” Dzięki takim zabawą dzieci mogły poznać upodobania swoich kolegów i koleżanek, sprawić iż więzi koleżeństwa umocnią się, dzieci nieśmiałe po przez szanse wypowiedzi zyskiwały cenne doświadczenie które umacniało wiarę w siebie.
Następnym krajem na mapie w naszej podróży była Francja. Na pewno niezaprzeczalnym symbolem Francji jest wieża elfa. Była ona naszym tematem przewodnim w pracach plastycznych młodzi artyści wykonali piękne wieże z precyzyjnie przyklejonych kuleczek bibuły. Przy omawianiu zabytków i ciekawych miejsc, które można zobaczyć odwiedzając Francje najwięcej entuzjazmu wzbudził fakt iż znajduje się tan Disneyland. Marzenie o spotkaniu Myszki Miki przyćmiło wspaniałe dzieła które znajdują się w Luwrze. Każdy smyk na sali natychmiast zażądał wymienieniu wszystkich atrakcji tego parku rozrywki. I niczym wyśmienici podróżnicy snuli plany o wycieczce do krainy dziecięcych marzeń jaką jest z pewnością Disneyland. Oczywiście pojawił się temat przysmaków z kuchni francuskiej sensacją dla dzieci okazały się żabie udka , ślimaki - natomiast każdy smyk znał się na rogalikach francuskich. Zwierzęta które występują w środowisku naturalnym to klonie flamingów fakt ten zaskoczył dzieci ponieważ te egzotyczne ptaki kojarzyły tylko z Afryką. Na zakończenie tak cudownie spędzonego dnia nauczyliśmy się kilku zwrotów w tym pięknym języku:
Dzień Dobry : Bonjour
Do widzenia : Au Revoir
Dziękuje : Merci
Przepraszam : Pardon
W trakcie naszych podróży odwiedziliśmy wiele krajów, wspólnie z dziećmi wsiadając do pociągu wyobraźnia podziwialiśmy najważniejsze europejskie zabytki. Pytając młodych odkrywców o ulubiony dzień wakacyjnej przygody zdania się podzieliły lecz najwięcej głosów zdobyły Włochy a tuż za nią Rosja. Drążąc temat posługując się podstawowym pytaniem dlaczego? Uzyskałam pewność iż dobór prac plastycznych zabaw integracyjnych oraz zdjęć i ciekawostek do prezentacji multimedialnej sprawił iż te dwa kraje zapadły dzieciom w pamięci.
W dalszej kolejności pociechy z Radostowa poznały jeszcze Rosję, Włochy oraz oczywiście powróciły z wielkiej podróży do Polski. Podczas „zwiedzania” poszczególnych krajów każdorazowo wspólnie wykonywano potrawę charakterystyczną dla danego państwa. Najwięcej emocji w przygotowywaniu, a później w spożyciu wzbudziło spagetti. Przygotowana potrawa znikła w mgnieniu oka.
Połączenie wiedzy teoretycznej, zabaw integracyjnych, prac plastycznych oraz kulinariów spełniło wszelkie oczekiwania dzieci uczestniczących w realizacji projektu.

20 08 2010

Nowy plac zabaw w Radostowie Górnym

Od 1 grudnia 2017 r. obowiązują nowe kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych

Listopadowa Sesja Rady Gminy Lubań