1020551

Nowy pomysł na kanalizację
19 maja zorganizowana została wyjazdowa IX Sesja Rady Gminy Lubań. Radni wraz z wójtem Zbigniewem Hercuniem oraz trzema pracownikami z referatu Infrastruktury i Gospodarki oraz Inwestycji, Rolnictwa i Środowiska przebywali na terenie gminy Wierzbinek w północno- wschodniej części powiatu konińskiego.
Gmina Wierzbinek położona jest na szlaku turystycznym Licheń-Ciechocinek-Inowrocław. Celem wyjazdu było zapoznanie się w wybudowanymi biologicznymi oczyszczalniami ścieków, które pracuję w technologii złóż tarczowych. Wymienione obiekty oczyszczają ścieki poprzez ich odbiór od różnej wielkości grup posesji. Na naszym terenie – jeśli zadanie zostanie wprowadzone do realizacji - powstawałyby oczyszczalnie duże przyjmujące ścieki od 500 mieszkańców, poprzez średnie od 25 do 100 usługobiorców oraz te najmniejsze obsługujące od 2 do 5 właścicieli nieruchomości. Wymienione obiekty charakteryzują się wysoką wydajnością – osiągają pierwszy stopień oczyszczania ścieków, które mogą być odprowadzane zarówno do rzek jak i rowów melioracyjnych. Planowany okres realizacji pełnej kanalizacji Gminy Lubań – to 3 lata. – Chcielibyśmy również poinformować mieszkańców Pisarzowic, że na ich terenie planowana jest modernizacja dotychczasowej oczyszczalni, którą gmina przejmie od Agencji Nieruchomości Rolnych – mówi Aneta Usyk z Urzędu Gminy Lubań. – Nowo powstały obiekt przyjmie do oczyszczania ścieki do 500 mieszkańców, czyli obecnie podłączonych oraz częściowo z pozostałego terenu wsi. Koszt zmodernizowania wspomnianej oczyszczalni i budowa nowej to wydatek 1 214 634,98 zł brutto, z czego 1 000 000 złotych gmina otrzyma dofinansowanie z Agencji Nieruchomości Rolnych. Planowany termin oddania do użytku to październik-listopad 2011 roku. Koszt całego zadania „Budowa kanalizacji sanitarnej w gminie Lubań” według posiadanej koncepcji zamyka się kwotą 21 322 960 złotych.

Źródło: "Ziemia Lubańska" nr 13/2011

15 09 2011

Pisarzowice – droga dojazdowa do gruntów rolnych

Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Lubań