Ogólnopolskie imieniny
W tym roku mieszkańcy naszego regionu świętowali już VI Ogólnopolskie Imieniny Henryki, Henryka i Henrykowa, które obchodzono 16 i 17 lipca br.
Jak co roku była to okazja do wspaniałej zabawy w oprawie pełnej polskiego folkloru, który uzupełniały także całkiem współczesne tradycje, także te muzyczne. Tegoroczne Ogólnopolskie Imieniny zainaugurowały koncerty dwóch ludowych zespołów- Cisowianek z Henrykowa Lubańskiego i Marysieniek z Radostowa. Rozegrano także turniej Henryków kontra Rada Gminy, w którym trofeum był pieczony kaban. Nie mogło zabraknąć konkursów dla publiczności a na scenie wystąpił zespół VERON z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gryfowie Śl. Gwiazdą wieczoru była grupa CLIVER, a potem dyskotekę do późnych godzin nocnych prowadził DJ Artur Rogalski. Drugi dzień był bardziej uroczysty i zainaugurowany został Mszą Św. , którą uświetniała swoją grą Orkiestra reprezentacyjna Gminy Olszyna. Tradycyjnie na Ogólnopolskie Imieniny przybyły również osobistości noszące imię Henryka- Henryk Kasperczak, trener piłkarski, oraz Henryk Wujec, doradca Prezydenta RP ds. społecznych. Wzięli oni udział w SHOW Z HENRYKAMI, podczas którego była sposobność dowiedzieć się czegoś więcej o sferze życia prywatnego jak i zawodowego. Aby jednak tradycji stało się zadość nie mogło zabraknąć sadzenia drzewek cisowych, koncertu Cisowianeczek, konkursu przyśpiewki wiejskiej, czy pokazu strażackiego w wykonaniu pożarników z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu. Na imieninowej scenie wystąpił kabaret TAJOJ, zespół ludowy Podolanie i romski KAŁE JAKHA. Gwiazdą wieczoru był Ivan Komarenko, który całkiem nieźle rozbawił publiczność. Na koniec wystąpił henrykowski zespół Diament. Całości dopełnił pokaz ogni sztucznych.
Warto jeszcze wspomnieć, że kulinarnym hitem tegorocznych Ogólnopolskich Imienin był Bigos Wójta i grochówka Wójtowej. Za rok-jak zapowiadają organizatorzy-impreza wkracza w całkiem nową fazę. Planowane jest wybudowanie nowej stałej sceny i widowni. A wszystko po to, by zabawa była jeszcze lepsza i z jeszcze większym przytupem.

Źródło „Ziemia Lubańska” Nr 15/2011

15 09 2011