Modernizacja oczyszczalni
Już niebawem ruszą prace nad budową nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Pisarzowicach. Podpisana została właśnie umowa na realizację tego zadania. 18 sierpnia br. w siedzibie Urzędu Gminy Lubań podpisana została umowa na modernizację oczyszczalni ścieków przy budynkach po dawnych PGR w Pisarzowicach. Przetarg na realizację tego zadania wygrała firma Wasser Union z Lipska. Termin zakończenia realizacji zadania jest przewidziany na 15 listopada br., natomiast jego koszt to około 1.215.000 złotych. Środki te gmina pozyskała z Agencji Nieruchomości Rolnej Skarbu Państwa we Wrocławiu, gmina pokrywa jedynie wartość podatku VAT, a więc kwotę blisko 215 tys. złotych, która wraz z zakończeniem zadania wróci do budżetu, gdyż VAT z takich inwestycji jak wodociągowanie i kanalizacja jest podatkiem zwrotnym na konto gminy.
-Pozwolenie wodno-prawne na użytkowanie dotychczasowej oczyszczalni kończy się w 2016 roku, czyli praktycznie mogłoby ona funkcjonować jeszcze przez te kolejne parę lat, ale po tej dacie obiekt nie spełniałby już wymogów Unii Europejskiej. I stąd budowa nowego obiektu jest dla nas tak bardzo ważna-mówi wójt Zbigniew Hercuń.
Nowa oczyszczalnia będzie wykonana zgodnie ze wszystkimi unijnymi wskazaniami i będzie mogła funkcjonować bezterminowo, a jeśli przepisy będą się zmieniały, to będzie to już jedynie kwestia drobnych modyfikacji. Stara oczyszczalnia po zamknięciu przekształcona zostanie na zbiornik osadów, które będą tutaj zwożone z pozostałych oczyszczalni na terenie gminy i będą neutralizowane, a następnie wykorzystywane do celów komunalnych- m.in. na rekultywację terenów zielonych czy też jako nawóz na pola.

Źródło „Ziemia Lubańska” Nr 16/2011
15 09 2011

Dożynki wiejskie w Nawojowie Łużyckim, Nawojowie Śląskim i Radogoszczy

Informacja z OR KRUS w Bydgoszczy dotycząca składania wniosków o emeryturę roliczą