DZIEŃ PROFILAKTYKI ,,NARKOTYKI-PRAWDA I MITY”
Dnia 09.04.2014r. odbył się DZIEŃ PROFILAKTYKI obejmujący uczniów, nauczycieli i rodziców. Zarówno zajęcia dla uczniów jak i szkolenie dla nauczycieli i rodziców prowadził Zbigniew Krempicki- pracownik Biura Profilaktyki w Krakowie, który od kilku lat oprócz pracy terapeutyczno-wychowawczej z młodymi narkomanami, zajmuje się profilaktyką uzależnień.

1. Warsztaty dla uczniów- ,,Narkotyki-prawda i mity”. Zajęcia odbyły się w 3 grupach: klasy I, klasa II oraz klasy III. W czasie zajęć poruszane były, dostosowane do grupy wiekowej i stopnia zainteresowania problemem, następujące problemy:
-mechanizmy wchodzenia w uzależnienia, nacisk grupy rówieśniczej, mechanizm odtłumaczenia, utrata kontroli, brak motywacji do leczenia, straty i negatywne efekty ,,brania”, przebieg i wyjątkowość terapii, problemy z readaptacją;
-informacje na temat skutków działania narkotyków, biochemicznych i psychopatycznych zagrożeń: zespół amotywacyjny, psychozy amfetaminowo- kanabisowe, zmiany genetyczne pod wpływem THC;
-obnażanie mitów: narkomana, dilera, nieszkodliwości marihuany i reklamy narkotyków w mediach i w muzyce.

2. Szkolenie dla nauczycieli ,,Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki”. Które miało na celu dostarczenie informacji o środkach odurzających, ich podziale i działaniu na organizm młodego człowieka. Prowadzący zaprezentował akcesoria służących do używania narkotyków, leków powszechnego użytku, a także części roślin, które zażyte w odpowiedniej ilości lub odpowiednio przetworzone wykazują działanie odurzające. Pan Krempicki omówił przyczyny używania przez młodzież środków psychoaktywnych oraz mechanizmy wchodzenia w uzależnienie.

3. Wywiadówka profilaktyczna dla rodziców ,,Narkotyki- zagrożenie naszych czasów”. Prowadzący mówił o objawach i pierwszych sygnałach zażywania narkotyków przez dzieci. Rodzice mogli obejrzeć prezentację tzw. ,,gadżetów” narkotykowych, czyli przedmiotów, jakie mogą znaleźć u swoich dzieci, eksperymentujących z narkotykami.
Przedsięwzięcie to było finansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

13 05 2014

Można składać wnioski na dofinansowanie do budowy do biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVI edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

Radni obradowali