IV zmagania w wypieku najlepszego placka w Henrykowie Lubańskim
W samym sercu Henrykowa Lubańskiego w niedziele 22 września odbyła się kolejna cykliczna impreza organizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Henrykowa Lubańskiego- Dzień Placka. W ramach imprezy odbył się również III Jarmark Henrykowski, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.

Przed uroczystą ceremonią otwarcia, odbyła się msza święta w kościele pw. Św. Mikołaja, Biskupa i Wyznawcy, którą celebrowali dwaj księża z parafii Henrykowa Lubańskiego i z parafii w Pisarzowicach. Następnie na placu Henrykowskim, odbyło się uroczyste otwarcie święta - zebranych gości ciepłymi słowami przywitali gospodarze imprezy – Wójt Gminy Lubań Zbigniew Hercuń oraz Sołtys Henrykowa Teresa Trefler. Organizatorzy w ramach programu przewidzieli liczne gry i zabawy a Gminny Ośrodek Kultury i Sporu zapewnił dla najmłodszych darmowe dmuchańce. Największą atrakcją był pokaz pieczenia placków a także konkurs na najbardziej oryginalny i najsmaczniejszy placek na słodko i na słono. Ponadto, zgodnie z tradycją święta wszyscy obecni mieli możliwość degustacji przygotowanych specjalnie na tą okazję smakołyków. Już od czterech lat, w trakcie trwania imprezy goście oraz mieszkańcy wsi i okolic, mogą skosztować rozmaitych wypieków oraz spróbować innych lokalnych specjałów, przyrządzonych przez uczestników konkursu, którzy w tym dniu wykazali się bez wątpienia niezwykłą pomysłowością i talentem kulinarnym. Konkurencja między zawodnikami była bardzo zacięta, jednak nie przeszkadzała w świetnej atmosferze. „Nie traktowaliśmy tego konkursu jako rywalizacji - lecz okazji do spotkania w gronie przyjaciół i wymiany doświadczeń kulinarnych”- dodaje uczestnik konkursu. To nie był koniec atrakcji, ponieważ jednym z punktów programu imprezy był III Jarmark Henrykowski. Uczestnicy jarmarku mogli podziwiać i zakupić niepowtarzalne wyroby rękodzielnicze, artystyczne, malarstwo, ceramikę, rzeźbę, biżuterię ręcznie robioną, wyroby haftowane oraz robótki ręczne z wełny i wiele innych wyjątkowych produktów regionalnych, które budziły szczery zachwyt oglądających.

W międzyczasie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze placki. Komisja konkursowa zwracała szczególną uwagę na zgodność potraw z tradycją, walory smakowe oraz estetykę wykonania i orzekła jednogłośnie, że najlepszy i najsmaczniejszy placek na Słono wykonały:
I miejsce – Maria Barszczyk,
II miejsce – Stowarzyszenie Rozwoju Henrykowa Lubańskiego,
III miejsce – Danuta Aniśkiewicz z Zawidowa.

Natomiast w konkurencji Placek na Słodko zwyciężyły panie:
I miejsce – Angelika Podgórska,
II miejsce – Agnieszka Czepelska,
III miejsce – Małgorzata Jaworska.

Nagrody rzeczowe, zakupione przez sponsorów, wręczyli: Wójt Gminy Lubań Zbigniew Hercuń oraz sołtys wsi Henryków Lubański Teresa Trefler. W części artystycznej uroczystości wystąpiły zespoły ludowe działające na terenie gminy: Cisowianki i Cisowianeczki, które świętowały rocznice powstania zespołu oraz zespół Jarzębina z Zawidowa. Na koniec całej imprezy dla wszystkich zgromadzonych gości i mieszkańców odbyła się wiejska zabawa taneczna przy udziale zespołów muzycznych: „JACARO” i „AKORD”, którzy zaprezentowali orientalne utwory z różnych krajów, najnowsze hity dyskotekowe jak i tradycyjne utwory folklorystyczne.

Dzięki zaangażowaniu organizatorów i tak bogatej ofercie kulturowej, obszar Henrykowa Lubańskiego przyciąga coraz więcej mieszkańców, którzy mogą spędzić na tych terenach wspaniałe chwile i uczestniczyć w wielu ciekawych zabawach, takich jak Dzień Placka. Nadmienić warto, iż najciekawsze przepisy zgłoszone do konkursu na najsmaczniejsze placki, posłużą do wydania folderu kulinarno – promocyjnego: „ placki z Henrykowa”, który będzie popularyzował tutejsze zwyczaje, kulturę oraz przedstawi charakterystyczne dania lokalne. Działania tego projektu przyczynią się niewątpliwie do promocji i rozwoju wsi oraz wzmocnienia jej potencjału miejscowego.

02 09 2014

Schronisko dla zwierząt