Laureaci konkursu „Piękna wieś dolnośląska” nagrodzeni !!!
4 października w Spytkowie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Piękna wieś dolnośląska” – ta mała przygraniczna wieś w gminie Zgorzelec była gospodarzem w tegorocznej szóstej edycji konkursu oraz została uznana za najpiękniejszą wieś Dolnego Śląska w 2014 roku.

Konkurs „Piękna Wieś Dolnośląska” organizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i jest jednym z elementów wsparcia jakie Urząd przygotował dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej. Celem konkursu jest wypromowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. Tegoroczna edycja konkursu, podobnie jak poprzednie, została zorganizowana w czterech kategoriach: „Najpiękniejsza Wieś”, „Najpiękniejsza Zagroda”, „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” oraz „Najlepszy start w odnowie wsi”. Przystąpiło do niej 47 wsi z 33 dolnośląskich gmin.

Uroczysta gala to najważniejsze w roku święto dla grup odnowy wsi podsumowanie pracy wielu aktywnie działających społeczności oraz wymiana bardzo różnorodnych doświadczeń organizacji z całego Dolnego Śląska. Uroczystość rozpoczęto mszą święta, a po niej zorganizowano spacer po Sytkowie - „Wiosce czarów i magii” w czasie której, przemierzając Magiczną Ścieżkę Zmysłów, można było poznać podstawowe zmysły człowieka: dotyk, węch, smak, słuch i wzrok. W czasie trwania wycieczki, uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w wielu grach i atrakcjach zapewnionych przez organizatorów, jak również zapoznać się z projektami realizowanymi przez zwycięzców.

Po obejrzeniu okolic, przyszedł czas na uroczyste otwarcie ceremonii- zebranych gości ciepłymi słowami przywitali gospodarze imprezy - Wójt gminy Zgorzelec Kazimierz Janik oraz Sołtys Spytkowa Grażyna Legeżyńska. Po ich wstąpieniu, odbyło się rozdanie nagród laureatom wszystkich kategorii. Poszczególne gminy reprezentowane były nie tylko przez przedstawicieli grup odnowy wsi, ale również przez swoich włodarzy. Wszyscy laureaci zarówno konkursu głównego, jak i poszczególnych kategorii, otrzymali nagrody pieniężne w wysokości od 1 tysiąca zł do 10 tys. złotych.

W tym roku w ramach niniejszego konkursu Gminę Lubań reprezentowało sołectwo Henryków Lubański, które zostało ukoronowane II miejscem w kategorii – „Najpiękniejsza wieś dolnośląska” i otrzymało nagrodę w wysokości 6 tysięcy zł. Reprezentanci wsi: Wójt Gminy Lubań - Zbigniew Hercuń, Sołtys Henrykowa Lubańskiego - Teresa Trefler, Członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Henrykowa Lubańskiego, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Henryków Lubański – Robert Połomski, otrzymali z rąk Pana Cezara Przybylskiego – Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Pana Włodzimierza Chlebosza – Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Pani Iwony Krawczyk – Przewodniczącej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, zasłużone nagrody. Na wstępie Pani Teresa Trefler – Sołtys Henrykowa Lubańskiego, podziękowała serdecznie za możliwość udziału w tym konkursie i stwierdziła, że wieś nie zamierza spocząć na laurach i już przygotowuje do realizacji kolejne projekty. Wójt – Zbigniew Hercuń, wyraził wdzięczność za dostrzeżenie potencjału wsi i tempo jej zmian oraz za zwrócenie uwagi nie tylko na integrację lokalnej społeczności ale również na walory przestrzenne wsi. Natomiast Zespół Cisowianki, tuż po otrzymaniu nagrody, zaprezentował uczestnikom ceremonii swój program artystyczny, śpiewając pieśń o słynnym cisie w Henrykowie Lubańskim.

Po uroczystym wręczeniu nagród, wszyscy obecni mieli możliwość degustacji przygotowanych specjalnie na tą okazję smakołyków, rozmaitych wypieków oraz spróbować innych lokalnych specjałów, przyrządzonych przez uczestników konkursu. Ponadto, uczestnicy mogli podziwiać i zakupić niepowtarzalne wyroby rękodzielnicze, artystyczne, malarstwo, ceramikę, biżuterię ręcznie robioną, wyroby haftowane oraz robótki ręczne z wełny i wiele innych wyjątkowych produktów regionalnych. Całej imprezie towarzyszył wyjątkowy klimat, entuzjazm i niepowtarzalna atmosfera, która zakończyła się tańcami do późnych godzin nocnych

Cieszy nas, że po raz kolejny zostaliśmy docenieni przez władze województwa dolnośląskiego. Jest to znak, że wspólny wysiłek, daje nie tylko wiele korzyści, ale także wiele radości. Mieszkańcy Henrykowa Lubańskiego to ludzie zaangażowani, realizujący obrane przed siebie cele zawarte w strategii rozwoju miejscowości oraz planie odnowy - to dzięki im z roku na rok Henryków Lubański się rozwija i otrzymuje liczne wyróżnienia. Mamy nadzieje na kolejne sukcesy naszych sołectw w przyszłorocznej edycji konkursu oraz że tegoroczna nagroda stanie się dla innych motywacją do dalszej efektywnej pracy na rzecz lokalnej społeczności.

09 10 2014

Jubileusz zespołu Marysieńki

Informacja z OR KRUS w Bydgoszczy dotycząca składania wniosków o emeryturę roliczą

Sesja absolutoryjna