biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1116666

 

 

Ogłoszenia    Rada Gminy    Przetargi    Obwieszczenia          

Aktualności


Znajdź...

 

Szkoła w Radogoszczy po raz kolejny doceniona przez Zielony Rower!
Edukacyjno-leśna impreza, jaką jest Zielony Rower, po raz trzeci zawitała do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radogoszczy. W czwartek, 10 września, do wspomnianej placówki przyjechało na rowerach dwoje edukatorów, na co dzień pracujących w Nadleśnictwie Drewnica (woj. Mazowieckie) - Zuzanna Luks i Marcin Smoleński. Ich zadanie polegało na podzieleniu się z młodzieżą, obrazem lasu widzianym przez ludzi, którzy są z nim związani zawodowo.

Leśnicy swoją podróż na dwóch kołach rozpoczęli z zamku Czacha i po przejechaniu ponad piętnastu kilometrów, dotarli do Radogoszczy. Tutaj zostali przywitani jeszcze zanim zobaczyli szkołę. Grupa dzieci, wraz z opiekunem wyszła im naprzeciw. Wszyscy ubrani byli w pomarańczowe kamizelki. Z taką obstawą, edukatorzy trafili na teren szkoły, gdzie wielki napis ZIELONY ROWER wszem i wobec głosił co to za impreza ma dzisiaj miejsce.

Młodzież, pod czujnym okiem nauczycieli pięknie przygotowała się na przyjęcie leśnych gości. Główny korytarz, na ten jeden dzień zmienił się w gaj. Przystrojony żywymi drzewkami oraz gałęziami, imitującymi drzewa i leśną ściółkę rozsiewał wokół ten jedyny w swoim rodzaju zapach. Zapach lasu.

Dzieci wyglądały jak drzewka o dwóch nogach i piskliwych głosach, przystrojone w wycięte z kolorowego papieru liście i ubrane w ciuchy zielonej barwy. W szkole nie zabrakło również dosłownego urzeczywistnienia hasła imprezy, czyli Zielonego Roweru. Stał w honorowym miejscu, odziany w leśne insygnia i przewleczony bibułą w kolorze trawy. Program artystyczny w wykonaniu przedszkolaków i klasy IV wprowadził przybyłych edukatorów w niemałe zdziwienie. Nie spodziewali się aż takiego zaangażowania.

Uczniowie doskonale wiedzieli, że w którymś momencie leśnicy będą sprawdzać ich wiedzę z zakresu polskiej przyrody. Nie chcąc być dłużnymi, przewiązali gościom oczy i kazali rozpoznawać dotykiem przedmioty nierozerwalnie związane z lasem. Pomimo stresu, edukatorzy z Drewnicy wypadli w tym sprawdzianie całkiem nieźle.

Kolejnym, jednym z najważniejszych punktów imprezy, były zajęcia przeprowadzane przez leśników. Tutaj to oni mieli niespodziankę dla dzieci. Zaprosili bowiem strażaków z PSP Lwówek Śląski, którzy wraz z nimi zapoznali dzieci z zagrożeniem jakim dla lasu stanowi pożar. Uczniowie dowiedzieli się co mają robić w razie pożaru oraz zobaczyli ile czasu zajmuje strażakowi przygotowanie się do misji – 30 sekund! Młodzież wzięła udział w konkursie plastycznym. Zadaniem było stworzenie plakatu, który związany będzie z ogniem w lesie. Wszyscy uczestnicy dostali na pamiątkę leśne notatniki, zaś najlepsze plakaty zostały wyróżnione książkami. Po zajęciach edukatorzy zostali zaproszeni na poczęstunek i powrócili do swojej bazy, którą jest Zamek Czocha.

Szkoła w Radogoszczy po raz trzeci brała udział w Zielonym Rowerze. I po raz trzeci została wyróżniona bonem pieniężnym, na zakup pomocy edukacyjnych. W tym roku placówka ta zajęła trzecie miejsce na 37 zgłoszonych szkół. Zielony Rower jest imprezą cykliczną powstałą i organizowaną z inicjatywy Nadleśnictwa Świeradów. Wydarzenie to jest jedyne w swoim rodzaju. Łączy elementy edukacji leśnej z propagowaniem zdrowego stylu życia oraz kultury.

17 09 2015


 AKTUALNOŚCI

Można składać wnioski na dofinansowanie do budowy do biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków

OGŁOSZENIA

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVI edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

RADA GMINY

Radni obradowali

GOKiS

Nauka gry na gitarze