Wyjazd do Drezna
Szkolne koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy Gimnazjum Publicznym im. A. Fredry w Pisarzowicach spotkało szczególne wyróżnienie. Oddział Okręgowy TPD w Jeleniej Górze uznał, że w tej szkole działalność charytatywna skierowana do dzieci i inne przedsięwzięcia są prowadzone najaktywniej w całym regionie. Nagrodą dla uczniów był wyjazd do Drezna i udział w międzynarodowym projekcie pt. „ Faires Weihnachten- Sprawiedliwe Boże Narodzenie”. Wybrani zostali najaktywniejsi członkowie naszego koła TPD.

W dniach 30.11- 5.12.2015 r. siedmioro uczniów szkoły wraz z dwoma opiekunami uczestniczyło w Dreźnie w projekcie realizowanym przez fundację Brücke/ Most –Stiftung, który miał na celu wymianę poglądów i informacji między uczestnikami na temat świąt, obyczajów i tradycji z nimi związanych w Polsce, Czechach i Niemczech.

Młodzież zajmowała się również tematem krytycznej konsumpcji oraz wpływem naszego zachowania na najbliższe otoczenie, ale także na mieszkańców innych kontynentów. Na warsztatach ,,Kakao i czekolada” przeprowadzonych przez fundację ,,Aha” uczniowie zapoznali się z zagadnieniem sprawiedliwego handlu- „Fairtrade” . Młodzież miała również okazję poznać historię czekolady oraz do samodzielnie wykonać czekoladowe pralinki.

Każdy dzień warsztatów, które odbywały się w pięknej siedzibie fundacji, wypełniony był kreatywnymi grami i zabawami, które wspomagały komunikację i integrację między uczestnikami. Nasi uczniowie mieli okazję własnoręcznie wykonać prezenty z różnych materiałów (stare płyty, książki, butelki). Swoją pomysłowością i kreatywnością mogli wykazać się wykonując torby na zakupy opatrzone samodzielnie zaprojektowanym i wykonanym napisem lub rysunkiem.

Ważnym wydarzeniem była wizyta na jednym z najstarszych w Europie jarmarku bożonarodzeniowym oraz przeprowadzanie wśród odwiedzających ten jarmark wywiadów dotyczących sposobu spędzania świąt, tradycji i prezentów.
Pobyt zakończyła prezentacja wyników projektu, która odbyła się w piątek wieczorem. Przybyłym gościom przedstawione zostały efekty naszej pracy: prezenty i dekoracje świąteczne wykonane ze starych książek, butelek, płyt winylowych i kartek papieru zdobionych włóczką i innymi materiałami zdobniczymi. Na kilku przygotowanych stanowiskach uczniowie pokazywali sposoby wykonania ozdób i instruowali osoby, które chciały samodzielnie wykonać dany przedmiot.

Pobyt w Dreźnie okazał się niesamowitym przeżyciem i wartościowym doświadczeniem. Dzięki integracyjnym zabawom i wspólnym zadaniom, wykonywanym w grupach mieszanych narodowo, uczniowie poznali młodzież z innych krajów, a wspólne mieszkanie pomogło w nawiązaniu znajomości i przełamaniu barier językowych.

W warsztatach uczestniczyli: Aneta Moczydlak, Natalia Górska, Dominika Gacek, Klaudia Kulczycka, Konrad Banda, Kamil Jędrych i Marcin Młodziński oraz panie Iwona Garlińska i Beata Halczuk

11 12 2015

Platforma zakupowa