Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przekaże pieniądze na ratowanie cisa
Ratujemy cisa w Henrykowie Lubańskim- pielęgnacja i leczenie” to tytuł Projektu, na który pozyskano dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, w ramach priorytetu 4.1.: Zachowanie i przywracanie bioróżnorodności ze szczególnym uwzględnieniem obszarów chronionych.

Troska o skarb natury jest dla nas priorytetem, dlatego też zaplanowano kolejne działania mające na celu ratowanie wiekowego drzewa. Aby podjąć prace, hamujące proces degradacji, konieczne jest pozyskanie środków finansowych na realizację działań pielęgnacyjnych i leczniczych. Gminie Lubań udało się pozyskać dotację w kwocie 12 200,00 PLN ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Zaplanowane działania pielęgnacyjne, prowadzone w ramach realizacji Projektu, oszacowano na kwotę: 25 000,00 PLN. W ramach przyznanej dotacji wykonamy system nawodnienia/ zamgławiania. Zakupione będą zbiorniki na wodę (2x1000 l) i system cieniówek na rusztowanie. Zamontowane będą banery informacyjne. W ramach umowy wykonamy zabezpieczenie drzewa na okres zimowy, w tym demontaż i zabezpieczenie cieniówki, montaż folii ochraniającej w celu podniesienia temperatury w otoczeniu drzewa. Dodatkowo zabezpieczymy wnętrze obecnie otwartego pnia drzewa przed przemarzaniem. Prowadzony będzie bieżący monitoring drzewa.

Trzymamy kciuki za kondycję naszego wiekowego przyjaciela, który uznawany jest za najstarsze drzewo w Polsce i najprawdopodobniej Europie Środkowej. Jego wiek szacuje się na blisko 1300 lat. Ze względu na unikatową wartość przyrodniczą, przyciąga rzesze turystów. Ponadto jest flagowym symbolem- znakiem rozpoznawczym Gminy Lubań.

"Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu”

02 09 2016

Schronisko dla zwierząt