biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1252456

 

 

Ogłoszenia    Rada Gminy    Przetargi    Obwieszczenia          

Aktualności


Znajdź...

 

Dożynki gminne 2016
Dożynki to jedno z najważniejszych świąt na polskiej wsi, połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W tym roku to tradycyjne Święto Plonów Gmina Lubań obchodziła 3 września, w miejscowości Kościelniki Dolne. Zgromadziło ono wielu rolników, mieszkańców oraz gości. Trudu organizacji tegorocznego święta, wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu, podjęli się mieszkańcy trzech sołectw: Jałowca, Kościelnika i Kościelników Dolnych.

Uroczystości rozpoczęły się plenerową mszą świętą na placu dożynkowym, którą celebrowali ks. Czesław Misiewicz i ks. Jan Leśnik. Tradycyjnie odbyły się obrzędy dziękczynne, połączone z prezentacją wieńców dożynkowych oraz ceremoniał dzielenia chlebem. Starostowie dożynek, Pan Piotr Koch i Pani Krystyna Kuśnierz przekazali na ręce Wójta bochen chleba dożynkowego, jako symbol nadziei i pomyślności. Następnie odbyło się uroczyste przekazanie chleba sołtysom poszczególnych wsi przez włodarza gminy Pana Zbigniewa Hercunia oraz przez Panią wicewójt Anetę Usyk.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna obchodów. Na deskach pięknie udekorowanej sceny wystąpiły dzieci z grupy wokalnej GOKIS, lokalne zespoły folklorystyczne Marysieńki, Cisowianki i Cisowianeczki oraz gościnnie zespół Bukowina. W czasie uroczystości można było podziwiać misternie wykonane wieńce dożynkowe. Niełatwe zadanie miała więc komisja konkursowa, która musiała je ocenić i wybrać trzy najpiękniejsze. Ostatecznie w konkursie na Najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężył Jałowiec. Drugie miejsce jury przyznało wieńcowi z Kościelnika, trzecie miejsce natomiast zdobyło wspólne dzieło sołectw z Radostowa.

Podczas dożynek ogłoszono również wyniki konkursu „Piękna i aktywna wieś Gminy Lubań”, którego zwycięzcą został Radostów, drugie miejsce zajął Nawojów Śląski, a trzecie Henryków Lubański. Po wręczeniu nagród przyszedł czas na zmagania sołectw w Turnieju o Puchar Wieczyście Przechodni. Drużyny rywalizowały ze sobą w takich konkurencjach jak rzut workiem, holowanie traktora z pola czy toczenie opony. Ostatecznie zwyciężyła drużyna z Kościelnika.

Po konkursach i zmaganiach przyszła pora na muzyczną porcję rozrywki. Wieczorny koncert zespołu MEJK z hitem „Tańczę z nim do rana” oraz inne taneczne rytmy disco porwały publiczność do wspólnej zabawy. Obchody Święta Plonów zakończyła zabawa taneczna z zespołem ALABAMA, trwająca do późnych godzin nocnych.

Wśród atrakcji dożynkowych każdy znalazł coś dla siebie. Imprezie towarzyszyły darmowe urządzenia rekreacyjne dla dzieci oraz stoiska gastronomiczne. Najmłodszych nie trzeba było namawiać do zabawy na dmuchanych zamkach czy zjeżdżalniach.

Już dziś zapraszamy za rok na Dożynki Gminne 2017, które tym razem odbędą się w Pisarzowicach.
15 09 2016


 AKTUALNOŚCI

Ogłoszenie o rekrutacji uczestników do projektu

OGŁOSZENIA

ANKIETA

RADA GMINY

Radni obradowali

GOKiS

Nauka gry na gitarze