biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1251656

 

 

Aktualności Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu

Znajdź...

 

Gminne Święto Plonów w Mściszowie
Święto Plonów tradycyjnie rozpoczęło się Mszą Świętą dziękczynną o godz. 13.00 w Kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego w Mściszowie. Nabożeństwo celebrował ks. dziekan Mieczysław Jackowiak, ks. Daniel Biszczanik i ks. Ryszard Jerie. O godz. 14.20 w uroczystej procesji przedstawiciele sołectw z wieńcami dożynkowymi, sołtysi, władze samorządowe gminy i powiatu oraz zaproszeni goście udali się na plac dożynkowy.
Uroczystości rozpoczęły się występem dzieci z grupy teatralnej GWIAZDY, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, które za swój występ pt. „Od ziarenka do bochenka” – inscenizujący obrzęd dożynkowy, nagrodzone zostały przez publiczność gromkimi brawami.
Następnie Wójt Gminy – Mirosław Herdzik wygłosił przemówienie, w którym podziękował rolnikom Gminy Lubań za ogromny trud wniesiony w zbiór plonów. Przypomniał, że dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Życzył mieszkańcom i gościom, aby nigdy nie zabrakło najważniejszego symbolu dożynek - chleba. Później głos zabrał Wicestarosta Powiatu Lubańskiego – Wojciech Zembik, a po nim starosta dożynek. Starościna i starosta dożynek – Marta Cierlik i Eugeniusz Klimek przekazali Wójtowi, jako gospodarzowi gminy, chleb, aby dzielił go sprawiedliwie.
Podczas uroczystości Prezes DIR – Leszek Grala wręczył ks. Markowi Kurzawie odznaczenie „Zasłużony dla rolnictwa” nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Po części oficjalnej konferansjer – Mariusz Kozak zaprosił wszystkich do wspólnego biesiadowania przy występach znakomitych artystów. Na scenie pojawiły się lokalne zespoły folklorystyczne – Marysieńki, Cisowianki oraz Cisowianeczki, które później zaprezentowały się również w innym repertuarze jako zespół DIAMENT. Gwiazdą festynu były „WĘDROWNE GITARY”, grupa która serwując dużą dawkę dobrej muzyki, wspaniale rozbawiła publiczność. Nie zabrakło również LUBAŃSKICH ZŁOTYCH NUTEK oraz młodzieżowego zespołu DREAMS, który zyskał dużą sympatię starszych i młodszych uczestników Dożynek.
Tradycyjnym punktem uroczystości był również Konkurs na najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Wybór stanowił nie lada wyzwanie dla jury, w którego skład wchodzili: Justyna Antoszewska – dyrektor GOKiS, Ks. Ryszard Jerie – proboszcz parafii Gościszów i płk Jan Zawadzki z KPP w Lubaniu. I miejsce zajął wieniec przygotowany przez sołectwo Pisarzowice, II wieniec sołectwa Mściszów, a III sołectwa Jałowiec, pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienia. Wszystkie prezentowane dzieła stanowiły wysoki kunszt artystyczny, a ich wykonanie wymagało sporego wysiłku.
Przedstawiciele sołectw gminy Lubań w międzyczasie sprawdzali swoje umiejętności w sportowo-rekreacyjnym TURNIEJU SOŁECTW o Puchar Wieczyście Przechodni Święta Plonów. Bieg z chlebem na łopacie piekarskiej był pierwszą atrakcją turnieju. W kolejnych konkurencjach, takich jak: bieg w workach, próba Kopciuszka (przebieranie ziaren grochu i fasoli), szatkowanie kapusty, wbijanie w pień wielkiego gwoździa małym młoteczkiem I miejsce zajęło sołectwo Pisarzowice, II miejsce sołectwo Henryków Lubański natomiast III miejsce exequo zajęły sołectwa Uniegoszcz i Radostów Górny. Prezentowane konkurencje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem widowni, która wspaniale kibicowała. Sołtys Pisarzowic – Grzegorz Podolski odebrał z rąk Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu i Wójt Gminy Puchar przechodni oraz bon do zrealizowania na potrzeby sołectwa.
Po konkurencjach przyszedł czas na prawie dwugodzinny koncert zespołu ADAGIO, który w znakomitym stylu zaprezentował swój dorobek artystyczny i świetnie rozbawił publiczność. Ostatnią gwiazdą wieczoru był zespół MARINO - zaserwował on wszystkim obecnym prawdziwą biesiadę - trwającą do późnych godzin wieczornych.
Tegoroczne dożynki można przyjąć za udane, gdyż jak wynika z opinii mieszkańców zostały pozytywnie odebrane. Niemniej jednak, aby tak się stało w dzieło to zastał zaangażowany cały sztab ludzi, na czele którego stał Wójt, który jak co roku był "odpowiedzialny za pogodę".
Wszystkim, którzy bezpośrednio i pośrednio byli zaangażowani w organizację, zarówno przy kościele jak i na boisku oraz czuwali nad bezpieczeństwem - a przede wszystkim sponsorom, którzy dofinansowują takie uroczystości - składamy serdeczne podziękowanie.
Tegoroczne dożynki przeszły już do historii, nie pozostaje nic innego jak czekać do następnych, na które w imieniu Wójta, Rady Gminy i Dyrektora GOKiS już teraz serdecznie zapraszamy!

Sponsorzy Dożynek Gminnych
1. Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o. Lubań
2. Przedsiębiorstwo JANAR – skład opału – Jan Szybko
3. Eugeniusz Kuśnierz – Transport Ciężarowy, Kościelnik 15 B
4. Krystyna i Zbigniew Zawadzcy
5. Zakłady Mięsne Dariusz i Marek Niebieszczańscy
6. Świadczenie Usług Transportowo Budowlanych – Stanisław i Kazimiera Torba, Radostów
7. Wydobywanie i Uszlachetnianie Żwiru i Piasku – Władysław Madziarz, Radostów Śr. 5
8. Tomasz Pietkiewicz Firma Handlowa Zajazd Staropolski, Kościelnik 56
9. JASKOT – Techniczne Wyposażenie Rolnictwa
09 09 2008


 AKTUALNOŚCI

Zakończyły się inwestycje drogowe na terenie Gminy Lubań

OGŁOSZENIA

ANKIETA

RADA GMINY

Radni obradowali

GOKiS

Nauka gry na gitarze