biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1252526

 

 

Aktualności Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu

Znajdź...

 

Bezpłatny Kurs Pamiątkarza
Szanowni Państwo, informujemy, że można zapisać się na rozpoczynający się we wrześniu tego roku kurs pamiątkarza. Dolnośląska Organizacja Turystyczna otrzymała akceptację Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy dla realizacji KURSU PAMIĄTKARZA na terenie powiatów: bolesławieckiego, zgorzeleckiego, lwóweckiego oraz lubańskiego.

Udział w kursie mogą wziąć osoby dorosłe, rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS, zameldowani w powiatach lwóweckim, lubańskim, zamierzający rozpocząć pracę w zawodzie Pamiątkarza.

DOT postanowiła korzystając ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zorganizować kilkumiesięczne bezpłatne warsztaty dla osób dysponujących zdolnościami i chęciami pracy w zawodzie pamiątkarza. Dzięki, którym osoby te nabędą nowe umiejętności i poznają unikalne techniki i dostaną szansę zaistnienia na rynku turystycznym dzięki opiece i współpracy ze znanymi w regionie artystami. W ramach projektu mają powstać oryginalne rzeczy, które zastąpią zalewające rynek kiczowate „pamiątki” nie różniące się niczym w wielu miastach. Ważny jest również związek pamiątki z bogactwem naturalnym i kulturalnym regionu.

Dolnośląska Organizacja Turystyczna pragnie dzięki projektowi dać turystom możliwość zakupu takich regionalnych mini dzieł sztuki. Z punktu widzenia promocji turystycznej regionu i powstawania sieciowych produktów turystycznych powstawanie wyspecjalizowanych warsztatów artystycznych, które swoimi wyrobami uzupełnią jego ofertę jest niezwykle istotne.

Ideą projektu jest umożliwienie uczestnikom szkolenia, poprzez wyposażenie w odpowiednią wiedzę i umiejętności zarobkowania dzięki wytwórstwu typowych dla danego regionu produktów. Program rozpoczynającego się we wrześniu 2009 roku Kursu Pamiątkarza liczy 256 godzin i obejmować będzie zajęcia z zakresu: dziedzictwa kultury wsi, tradycji sztuki ludowej, techniki produkcji pamiątek, artystycznych technik dekorowania przedmiotów, wyrobów rękodzielniczych z gliny, wyrobów artystycznych i użytkowych z różnych materiałów, malowania na jedwabiu, krawiectwa artystycznego. Zajęcia obejmować będą także trening psychologiczny, podstawy marketingu, zastosowanie komputerów i Internetu w pracy, zasady prowadzenia pozarolniczej działalności w sektorze usług turystycznych, wiedzę o rynku turystycznym, oraz pierwszą pomoc.
Dodatkowym atutem projektu jest 80 godz. indywidualnego szkolenia w pracowniach, warsztatach dla każdego uczestnika kursu, gdzie wspólnie z artystą uczestnicy będą pracowali i wykonywali własną pracę / dzieło, które zostanie pokazane na wystawie zorganizowanej na zakończenie kursu we Wrocławiu.

Zajęcia prowadzone będą przez znanych artystów i wytwórców posiadających szeroką wiedzę i doświadczenie, prowadzących własne warsztaty / pracownie m.in.: Dariusz Miliński (malarz, poeta, aktor prowadzący „przedsiębiorstwo artystyczne” w Pławnej) Robert Zawadzki (znawca minerałów dolnośląskich, artysta, projektant i wytwórca biżuterii z kamieni półszlachetnych, prowadzi w Agatowej Kamieniczce w Lwówku Śląskim), Urszula Surowiec (projektantka i wykonawczyni unikalnych przedmiotów artystycznych z gliny tradycyjnymi technikami, prowadzi pracownię w Dobkowie), Joanna Polańska (zajmuje się średniowiecznym ubiorem unikatowym z tkanin naturalnych oraz malowaniem na jedwabiu prowadząc Studio Stroju Unikatowego w Przecznicy, Czesław Matyjewicz (artysta plastyk, autor wielu wystaw, twórca oryginalnych dzieł i przedmiotów sztuki użytkowej, prowadzi pracownię w Bolesławcu) oraz wielu innych doświadczonych wykładowców.

Już na początek sierpnia zaplanowano pierwsze spotkania informacyjne:
w Lwówku Śląskim w sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta, ul. Wojska Polskiego 25A
10.08 – godz. 9.00
11.08 – godz. 15.00
17.08 – godz. 12.00
18.08 – godz. 18.00
w Bolesławcu w Piwnicy Paryskiej, ul. Komuny Paryskiej 34
10.08 – godz. 12.00
11.08 – godz. 18.00
17.08 – godz. 9.00
18.08 – godz. 15.00

Wszelkich informacji odnośnie projektu udzielą Państwu pracownicy Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej pod numerem telefonu: 071 348 14 26 lub mailem: pamiatkarz@pamiatkarz.net lub pamiatkarz@pamiatkarz.info
07 08 2009


 AKTUALNOŚCI

Ogłoszenie o rekrutacji uczestników do projektu

OGŁOSZENIA

ANKIETA

RADA GMINY

Radni obradowali

GOKiS

Nauka gry na gitarze