biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1252523

 

 

Aktualności Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu

Znajdź...

 

Święto Plonów Gminy Lubań
Dożynki są tradycyjnym świętem, podczas którego rolnicy dziękują za zebrane plony. Jest to także okazja do wypoczynku i dobrej zabawy po całym roku ciężkiej pracy na roli. W tym roku uroczystości odbyły się w Henrykowie Lubańskim. Zgodnie z tradycją co roku organizuje je inna wieś. W roku ubiegłym gospodarzem dożynek był Mściszów.

Tegoroczne Święto Plonów rozpoczęło się Mszą Św. w kościele parafialnym pw. Św. Mikołaja w Henrykowie Lubańskim. Nabożeństwo w intencji rolników Gminy Lubań celebrowali ks. dziekana Mieczysław Jackowiak, ks. Ryszard Jerie i ks. Jan Marciniak. Nie zabrakło również poświęcenia przyniesionych wieńców oraz chleba. Po uroczystej mszy korowód dożynkowy prowadzony przez zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej, zespoły folklorystyczne: Cisowianeczki, Cisowianki i Marysieńki wraz z pocztami wieńcowymi sołectw, przedstawicielami gminy i zaproszonymi gośćmi udał się na plac dożynkowy. Starostowie Dożynek – Teresa Trefler i Piotr Napieralski przekazali wójtowi chleb, który został podzielony przez wójta między wszystkie sołectwa. Następnie Wójt Gminy Lubań Mirosław Herdzik podziękował wszystkim rolnikom, pszczelarzom, ogrodnikom i sadownikom za trudną i odpowiedzialną pracę na roli, życzył również wiele satysfakcji z wykonywanej pracy i godziwej zapłaty za plony. Po zakończeniu ceremoniału dożynkowego konferansjer – Kamil Ugrynowicz, zaprosił wszystkich do wspólnego biesiadowania przy występach lokalnych zespołów.

Nieodłącznym atrybutem dożynek są wieńce. W tym roku do konkursu stanęło dziewięć sołectw. Jury konkursowe najwyżej oceniło kunszt artystyczny i pracochłonność wieńca z Pisarzowic, drugie miejsce zajął wieniec z Nawojowa Łużyckiego, a trzecie wieniec gospodarzy – Henrykowa Lubańskiego. Pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienia. Oprócz konkursu wieńca tradycją dożynek Gminy Lubań jest Turniej Sołectw o Puchar Wieczyście Przechodni, który zdobyła reprezentacja sołectwa Radogoszcz. Ubiegłoroczni laureaci – sołectwo Pisarzowice zajęło drugie miejsce, a gospodarz tegorocznych uroczystości – Henryków Lubański trzecie. Walka była niezwykle zacięta, a konkurencje zaskakujące i zabawne. Drużyny rywalizowały robiąc po 50 pierogów na czas, przenosiły słomę, wiązały snopki, woziły sołtysów w taczkach, kobiety biły batem jaja, a mężczyźni toczyli opony od ciągnika. Artystyczne zdolności sołectwa mogły wykazać przedstawiając przygotowaną wcześniej rymowankę dożynkową.

Na scenie wystąpiły grupy wokalne: DIAMENT z Henrykowa, DREAMS z Lubania, zespoły ludowe z terenu gminy i dzieci ze Szkoły Podstawowej Noblistów Polskich w Pisarzowicach. Publiczność rozbawiła biesiada TEATRU FRANT z Wrocławia, a wieczorną zabawę prowadził zespół MOMENT. W trakcie dożynek wszyscy chętni mogli też obejrzeć wystawę płodów rolnych zorganizowaną przez Powiatowy Zespół Doradców Rolniczych w Lubaniu oraz wystawę kwiatów przygotowaną przez Ogrodnictwo Państwa Szokalskich z Pisarzowic. Organizatorami dożynek oprócz wsi Henryków Lubański jak co roku byli Gmina Lubań i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Pomimo niesprzyjającej pogody uczestnicy zgodnie twierdzą, iż dożynki można uznać za bardzo udane, a wieńce z pewnością obtańcowane.16 09 2009


 AKTUALNOŚCI

Ogłoszenie o rekrutacji uczestników do projektu

OGŁOSZENIA

ANKIETA

RADA GMINY

Radni obradowali

GOKiS

Nauka gry na gitarze