biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1252536

 

 

Aktualności Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu

Znajdź...

 

Dzień Książki
O tym, że ważna w życiu człowieka jest książka , przekonali się uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach podczas obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Takie przedsięwzięcie to jeden z elementów programu Gminnej Biblioteki Publicznej w Pisarzowicach, którego celem jest wykreowanie mody na czytanie poprzez aktywny udział dzieci w życiu literackim.
Dzień Książki na świecie obchodzi się 23 kwietnia .Jest to data symboliczna- tego dnia zmarli sławni pisarze min. Wiliam Szekspir. Samo święto wywodzi się z Hiszpanii, a dokładnie z Katalonii, której patronem jest Św. Jerzy. Wedle legendy pokonał on smoka, z krwi którego wyrastały później czerwone róże. Kwiatami tymi obdarowywano kobiety. Na pamiątkę tego zdarzenia do dziś w Katalonii paniom ofiarowuje się róże, mężczyźni natomiast w zamian otrzymują od kobiet prezenty w postaci książek.
Tegoroczne święto książki obchodziliśmy wspólnie z uczniami SP w Pisarzowicach. Po uroczystym powitaniu dziewczęta z Koła Młodych Twórców działającego przy bibliotece wystąpiły z inscenizacją pt. ”Książka moim przyjacielem”. Głównym zadaniem scenki było zwrócenie uwagi na fakt, jak ważne są książki, jak wiele mogą czytelnikowi zaoferować i , że warto o nie dbać, by służyły nam całymi latami.
Podczas takiego święta nie mogło zabraknąć głośnego czytania. Był to jednocześnie nasz mały wkład w popularną akcję "Cała Polska czyta dzieciom". Uczniowie wysłuchali wiec bajki „Franklin i książka z biblioteki” , następnie podzielili się swoimi wrażeniami, co utwierdziło nas w przekonaniu, że morał zawarty w opowieści był dla nich jasny i zrozumiały. Po tej krótkiej rozmowie zaproponowaliśmy dzieciom podróż z książką przez tysiąclecia. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wspaniałej prezentacji multimedialnej, podczas której Iwona Janikowska przedstawiła historię powstawania piśmiennictwa, od rysunków naskalnych po współczesne formy umożliwiające czytanie tekstów.
Po części edukacyjnej przyszedł czas na zabawę. Klasy wzięły udział w grach drużynowych związanych z dziecięcym światem bajek. Musiały więc wykazać się znajomością baśni, odgadując ich tytuły na podstawie rekwizytów lub uzupełniając wylosowane cytaty. Udzielając bezbłędnych odpowiedzi na zadawane pytania, rozwiązując zagadki udowodnili, że świetnie znają bohaterów książek dla dzieci.
Na zakończenie uroczystości przedstawiliśmy wyniki ogłoszonego w kwietniu konkursu plastycznego na Najpiękniejszy projekt okładki ulubionej książki. Podstawowym kryterium konkursowym była samodzielność pracy oraz odpowiednia dla okładki książki kompozycja ; tak więc komisja wyłoniła 3 zwycięzców : kl. I - Dawid Zatoka, kl. II - Julia Rudnicka, kl. III - Daria Szymko, którym zostały wręczone piękne nagrody książkowe . Wszystkie dzieci otrzymały słodkości oraz dyplomy z pamiątkową dedykacją.
Mamy nadzieję, iż ta inicjatywa przyczyni się do systematycznego korzystania z naszej placówki, że rozwinie w dzieciach zapał do książek, a czytanie będzie się im kojarzyć z radością i przyjemnością.

18 05 2010


 AKTUALNOŚCI

Ogłoszenie o rekrutacji uczestników do projektu

OGŁOSZENIA

ANKIETA

RADA GMINY

Radni obradowali

GOKiS

Nauka gry na gitarze