biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1251638

 

 

Aktualności Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu

Znajdź...

 

Urodziny KUbusia Puchatka
Kubuś Puchatek jest kultową postacią, którą znają dzieci z całego świata, ich rodzice a nawet dziadkowie. W tym roku minęło 84 lat od wydania książeczki A.A. Milne „Kubuś Puchatek” .
Podczas lat popularność tego sympatycznego misia o małym rozumku ciągle rosła, dowodem tego jest to, iż książeczka została przetłumaczona na 12 języków, a sprzedaż osiągała siedem milionów egzemplarzy. Kubuś Puchatek jest niewątpliwie gwiazdą mega formatu a poświadcza to miejsce w alei sław w Hollywood, obok takich gwiazd jak Tom Cruise czy Brad Pitt.
Historia tego sympatycznego pluszaka zaczęła się w pewnej angielskiej rodzinie. Mały Krzyś dostał misia na swoje pierwsze urodziny i od tej pory nie rozstawał się z nim. Ukochana zabawka towarzyszyła mu wszędzie. Wkrótce do Puchatka dołączyły inne zabawki podarowane chłopcu z okazji różnych wydarzeń np. osiołek nazwany Kłapouszkiem, który był prezentem gwiazdkowym. Tato obserwował zabawy synka z maskotkami i w ten oto sposób wpadł na pomysł napisania przygód zwierząt ze stumilowego lasu. Data wydania książki została okrzyknięta dniem urodzin Kubusia Puchatka. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu przygotował więc wiele atrakcji, aby to wyjątkowe wydarzenie zapisało się w naszej gminie. Tym razem do wspólnego świętowania zostały zaproszone dzieci z klas 0-3 Szkoły Podstawowej w Radostowie. Podekscytowani mali goście wraz z wychowawczyniami zawitali o godzinie 10 rano do świetlicy wiejskiej . Na dzieci czekała bajkowo przystrojona sala, gdzie w centralnym miejscu na tronie ozdobionym balonami siedział pluszowy jubilat. Na tą wyjątkową okazję głowę swą przyozdobił czapeczką urodzinową. Wszyscy goście przed oficjalnym rozpoczęciem również dostali czapeczki urodzinowe, aby mogli poczuć atmosferę wyjątkowości tego dnia oraz przekonać się, że są tak samo ważni i wyjątkowi jak jubilat, gdyż bez młodych czytelników Kubuś nie obchodziłby swych 84 urodzin.
Uroczystość rozpoczęła się powitaniem gości przez Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Justynę Antoszewską, która przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą historii książeczki, jej bohaterów i tego, jak wyglądały dawniej a jak widzimy je dzisiaj. Ciekawostkami na pewno były zdjęcia małego Krzysia z pluszakami, które stały się pierwowzorem postaci bajkowych. Dzięki prezentacji wiele dzieci zobaczyło po raz pierwszy jak wyglądał Puchatek i jego przyjaciele stworzeni przez ilustratora Ernesta H. Shepard. Pokaz zakończyła krótka charakterystyka mieszkańców bajkowego lasu. Tu już dzieci spontanicznie pomagały Pani Justynie opisywać przyjaciół. Radość wypisana na ich twarzach podczas tego zadania świadczyła z pewnością o tym, jak bardzo kochają postacie z książeczki. Dzięki różnorodności charakterów jakie otrzymały zwierzątka od Aleksandra Milne, młodzi czytelnicy mogą z łatwością się z nimi identyfikować, odnaleźć pierwiastek siebie w każdym z bohaterów.
Po wysłuchaniu historii książeczki i jej bohaterów, przyszedł czas na szaleństwo parkietowe, które jest warunkiem udanych urodzin. Kiedy zmęczenie nie pozwoliło na dłuższe harce, goście usiedli, aby posłuchać fragmentu książeczki o przygodach Puchatka i jego wiernych kompanów. Ponieważ w tym roku ukazała się nowa książka o przygodach misia, która jest kontynuacją dzieła A.A. Milne, pragnąc zachęcić dzieci do przeczytania nieznanych im jeszcze przygód niedźwiadka wybrałyśmy fragment tej właśnie lektury - „Powrót do stumilowego lasu. Dalsze przygody Kubusia Puchatka, Krzysia i reszty przyjaciół ” opowiedzianej przez Davida Benedictusa w duchu oryginalnych opowieści A.A. Milne z ilustracjami Marka Burgessa w stylu E.H. Sheprarda. Mamy nadzieję, że po usłyszeniu części zabawnej historii ze stumilowego lasu dzieci sięgną na półkę biblioteczną, aby się przekonać, czy kontynuując dzieło David Benedictus zrobił to godnie mistrzowskiego pióra Milne.
Kolejnym punktem urodzinowego przyjęcia były zabawy i konkurencje międzyklasowe, które rozpoczęły się quizem dotyczącym treści książeczki. Mali uczestnicy zaskoczyli nas wiedzą książkową i odpowiadali bez zarzutu, zdobywając dla swoich drużyn punkty. Następną konkurencją były mruczanki i piosenki dla Kubusia w wykonaniu reprezentantów klas. Zawody zostały zakończone dwiema dyscyplinami sportowymi na czas. Pierwsza dotyczyła dmuchania urodzinowych balonów, a druga to sztafeta, gdzie należało wykazać się tygrysowym brykaniem oraz logicznym myśleniem i spostrzegawczością, gdyż na końcu sztafet czekały puzzle do ułożenia.
Jak na każdych urodzinach, tak i na tych, goście przybyli z prezentami. Dzieci ofiarowały misiowy jago portrety, kartki z życzeniami, baryłeczki miodu, słodkie ciasteczka a nawet kanapki z miodem. Oprócz tego każda klasa przygotowała w ramach prezentu krótkie programy artystyczne. Po wspaniałych występach jubilat zaprosił swych gości na małe co nieco. Do Sali wjechały dwa przepiękne torty, na których znajdowały się portrety Kubusia Puchatka. Dzieci odśpiewały Misiowi Sto lat i przystąpiły do słodkiej części urodzin czyli poczęstunku . Na koniec tej wspaniałej uroczystości został ogłoszony wynik wcześniejszych rozgrywek . Jakież było zaskoczenie, gdy po podliczeniu punktów okazał się remis! Dzieciom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy a na ręce wychowawców torby pełne łakoci.
Pragniemy podziękować dzieciom za Szkoły Podstawowej w Radostowie za uczestnictwo w zabawie, a przede wszystkim paniom wychowawczyniom, za wspaniałe przygotowanie uczniów i programów artystycznych.
09 11 2010


 AKTUALNOŚCI

Zakończyły się inwestycje drogowe na terenie Gminy Lubań

OGŁOSZENIA

ANKIETA

RADA GMINY

Radni obradowali

GOKiS

Nauka gry na gitarze