biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1252534

 

 

Aktualności Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu

Znajdź...

 

Przegląd Małych Form Teatralnych
W dniu 13 maja br. w świetlicy wiejskiej w Radogoszczy odbył się I Gminny Przegląd Małych Form Teatralnych. Uczestniczyli w nich uczniowie szkół gminnych, a organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Celem imprezy jest rozwijanie w dzieciach i młodzieży zainteresowań literaturą, piosenką i teatrem, a także rozwijanie wrażliwości estetycznej. Mamy również nadzieję, że coroczne przeglądy będą okazją do wymiany pomysłów i doświadczeń w amatorskim ruchu artystycznym, działającym na terenie Gminy Lubań oraz prezentacja różnych form teatralnych. W tej edycji przeglądu przygotowane widowiska dotyczyły literatury. Występy młodych artystów oceniało jury w składzie; Iwona Janikowska – animator kultury, Renata Grubizna – animator kultury oraz Zbigniew Hercuń – wójt Gminy Lubań. Jury zwracało uwagę na pomysł inscenizacyjny, interpretację, elementy gry aktorskiej tj. ruch sceniczny, mimikę, gesty; scenografię, stroje, oprawę muzyczną i ogólne wrażenie artystyczne.
Jako pierwsze na scenie zaprezentowała się Młodsza grupa Przedszkolna ze szkoły podstawowej im. Noblistów Polskich w Pisarzowicach w inscenizacji „Księżniczka na ziarnku grochu”. Dzieci przeniosły widownię w bajkowy świat Andersena – barwne stroje nadały granym postaciom wyrazistości i dopełniły wspaniały występ. Najmłodsi aktorzy wykazali się pełnym profesjonalizmem, w trakcie przedstawienia mogliśmy poczuć atmosferę prawdziwego teatru – przedszkolaki identyfikowały się z grającymi przez siebie postaciami obdarzając cechami i przywarami dla nich charakterystycznymi np. Królowa o cudnej urodzie i fantazyjnej fryzurze skupiała na sobie wzrok całej publiczności, a król pełen dostojeństwa i spokoju sprawił iż postać jego onieśmielała nas wielkim majestatem. Nie bez znaczenia byli aktorzy drugoplanowi jak trębacze, błazny oraz służki, których w przedstawieniu nie mogło zabraknąć, bowiem ich ruch sceniczny sprawił iż występ nabierał wyrazistości. Punktem kulminacyjnym było wejście na scenę tajemniczej postaci ukrytej pod peleryną , która okazała się prawdziwą księżniczką niezdolną zasnąć, gdy pod materacami ukryte zostało ziarenko groszku.
Jako drudzy wystąpili uczniowie klasy VI ze szkoły podstawowej im. Noblistów Polskich w Pisarzowicach odgrywając role przeniesione na scenę z kultowego filmu Sylwestra Chęcińskiego „Nie ma mocnych”. Oczywiście jak w filmie tak i u nie mgło zabraknąć płotu przy którym skłóceni sąsiedzi dochodzą swoich praw i racji oraz godzą się gorliwie, aby z nadejściem nowego dnia znów podjąć dyskusje kto ma rację. Tym razem spór Pawlaka z Kargulem dotyczył śmieci złożonych w workach na miedzy przy płocie. W trakcie kłótni okazuje się że to wnuczka Ania postanowiła zadbać o środowisko i wraz z koleżankami ze szkoły sortuje śmieci, zbiera makulaturę i surowce wtórne. Młodzi artyści w sposób zabawny pokazali jak ważne zadanie stoi nie tylko przed dziećmi ale i dorosłymi, śmieci to dziś problem na skale globalną. Wszyscy powinniśmy się uczyć praktycznego, a zarazem mądrego działania jakim jest segregacja śmieci.
Następny występ wprowadził nas w melancholijny nastrój. Dzieci ze szkoły w Radogoszczy zaprezentowały fragmenty Tryptyku Rzymskiego - „Stworzony Świat”. Dziewczęta podczas występu wykonały układ choreograficzny z chustami. Zwinne niczym nimfy leśne zachwycały harmonią z jaką poruszały się po scenie.
Na zakończenie można rzec czekała na widownie przysłowiowa wisienka na torcie. Na scenę wkroczyli gimnazjaliści reprezentując Gimnazjum Publiczne im. A. Fredry w Pisarzowicach. „Fredryści”, bo taką nazwę przyjęło Koło Teatralne zaprezentowali zgodnie z patronem szkoły sztukę Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie”. Wśród publiczności panowała cisza, każdy śledził akcję jaka rozgrywała się na scenie. Każde słowo aktora, mimika i gesty wzbudzały zachwyt uczestników zgromadzonych na sali. Jak to bywa w romantycznych komediach szczęśliwego zakończenia nie mogło zabraknąć. Miłość zwyciężyła, a cały galimatias jaki Gustaw uknuł, aby uczucia zostały odkryte okazał się sprytnym posunięciem dzięki któremu wszyscy bohaterowie szczęśliwie spletli losy z wybrankami swego serca.
Po ostatnim występie jury pełne emocji jakie dostarczyli młodzi aktorzy ogłosiło krótką przerwę, aby udać się na burzliwą naradę. Zwyciężyły dwie grupy, których występy wywarły największe wrażenie. Nagrodzona grupa przedszkolaków ujęła jury pięknymi strojami, ruchem scenicznym oraz przygotowaniem obszernego repertuaru, mimo młodego wieku. I miejsce równocześnie zajęli „Fredryści”, którzy wykazali się świetną grą, oraz trudną sztuką przedstawienia tekstu i samego wiersza. Czym wyróżnili się pośród innych grup teatralnych.
W naszych oczach wszyscy uczestnicy są wygranymi każdy z nich zmagał się z tremą i trudem przygotowań. Podziękowania należą się również opiekunkom grup teatralnych, paniom: Alicji Szawurskiej, Agnieszce Marcinkowskiej, Wiolettcie Zając oraz Beacie Halczuk. Już dziś zapraszamy na kolejne przeglądy wszystkie amatorskie grupy teatralne działające w naszym regionie.20 05 2011


 AKTUALNOŚCI

Ogłoszenie o rekrutacji uczestników do projektu

OGŁOSZENIA

ANKIETA

RADA GMINY

Radni obradowali

GOKiS

Nauka gry na gitarze