biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1251497

 

 

Aktualności Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu

Znajdź...

 

Dożynki Gminne w Radostowie
1 września br. w Radostowie Średnim odbyły się DOŻYNKI GMINNE, będące podsumowaniem efektów ciężkiej pracy ludzi pracujących na roli. Ich organizatorami, oprócz sołectw Radostów Średni i Dolny, Radostów Górny i Uniegoszcz, jak co roku byli Gmina Lubań i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.
Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się  Mszą Świętą w Kościele parafialnym p.w. Objawienia Pańskiego, celebrowaną przez ks. Dziekana Andrzeja Filę, Ks. Kazimierza Gębarowskiego, ks. Jana Leśnika oraz proboszcza parafii Ks. Józefa Olechowskiego. Następnie władze gminy, starostowie dożynek, zaproszeni goście oraz delegacje sołectw wraz pocztami wieńcowymi, barwnym korowodem przeszli na plac dożynkowy, gdzie odbywały się dalsze uroczystości . Ich otwarcia dokonał Wójt Gminy Lubań pan Zbigniew Hercuń, który przywitał zaproszonych gości i wszystkich przybyłych na święto plonów oraz podziękował rolnikom za ich ciężką pracę, a wszystkim zgromadzonym życzył dobrej zabawy.
Zgodnie z wielowiekową tradycją Dożynki to przede wszystkim obrzęd chleba i wieńca. Zatem kolejnym punktem uroczystości była ceremonia dzielenia chlebem. Starostwie Dożynek Pani Alicja Skrzypek i Pan Tomasz Wilk przekazali na ręce Wójta bochen chleba dożynkowego, jako symbol  nadziei i pomyślności złożony ,,Bogu w ofierze a ludziom na spożycie". Następnie włodarz gminy wręczył bochny chleba wszystkim sołectwom. Po zakończeniu ceremoniału konferansjer – Pan Wojciech Krawiec, zaprosił wszystkich do wspólnego biesiadowania przy występach lokalnych zespołów. Na dożynkowej scenie wystąpiły jako pierwsze Marysieńki z Radostowa , a następnie Cisowianki i Cisowianeczki z Henrykowa Lubańskiego. Zaprezentowały się również w inscenizacji dożynkowej dzieci z Radostowa, przygotowywane pod kierunkiem pani Zdzisławy Kuryło.
W godzinach popołudniowych  przystąpiono do oceny  prezentowanych wieńców dożynkowych.  W tym roku do konkursu stanęło dziewięć sołectw. Biorąc pod uwagę  walory artystyczne  i estetyczne, pomysłowość , oryginalność i kultywowanie tradycji,  komisja w składzie: pan Arkadiusz Słowiński, pan Wojciech Zembik i pan Józef Kozłowski postanowiła przyznać I miejsce wieńcowi z Radostowa. II miejsce zajął wieniec z Jałowca a III z Nawojowa Śląskiego.
Dożynki były także idealną okazją do wręczenia nagród i wyróżnień. W trakcie sobotnich uroczystości rozstrzygnięto konkurs „Najładniejsza zagroda wiejska w Gminie Lubań”, w którym pierwsze miejsce zajęli Pani Jadwiga Muskalska i Pan Artur Brodziński. Oprócz konkursu wieńca tradycją dożynek Gminy Lubań jest Turniej Sołectw o Puchar Wieczyście Przechodni, który zdobyła reprezentacja sołectwa Jałowiec, II miejsce zajęło sołectwo Radostów a III egzekwo sołectwo Radogoszcz oraz Henryków Lubański. Walka była niezwykle zacięta.. Drużyny rywalizowały w takich konkurencjach jak: wyjście z szafy, obornikowe zawody, wyjazd na sesję i sołecki wąż z ziemniakami, a artystyczne zdolności mogły wykazać malując portrety swoich sołtysów.
Następnie na dożynkowej scenie pojawiła się Kapela Biesiadna, która zaprezentowała licznie zebranej publiczności standardy muzyki biesiadnej z różnych części kraju i świata.  Wieczorną zabawę z kolei, trwającą do późnych godzin nocnych poprowadził zespół JURKI.
Podobnie jak w poprzednim roku, nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych uczestników dożynek. Dzieci mogły nieodpłatnie pobawić się na dmuchanych zjeżdżalniach i trampolinach. Nie lada atrakcją były także stoiska z zabawkami, popcornem czy watą cukrową.

04 09 2012


 AKTUALNOŚCI

Zakończyły się inwestycje drogowe na terenie Gminy Lubań

OGŁOSZENIA

ANKIETA

RADA GMINY

Radni obradowali

GOKiS

Nauka gry na gitarze